Poradenství
Nošení jmenovky
22.11.2019 | Poradenství | Od našich členů | Přečteno: 360x

Dotaz: Může zaměstnavatel stanovit v pracovním řádu, že zaměstnanec bude nosit jednotný pracovní oděv a používat tzv. jmenovky? Lze to dohodnout v kolektivní smlouvě, nebo to lze sjednat pouze v pracovní smlouvě?

Odpověď: Pokud se nejedná o osobní ochranný pracovní prostředek, povinnost nosit jednotný pracovní oděv lze řešit pouze dohodou se zaměstnancem, např. v pracovní smlouvě. Rovněž nošení tzv. jmenovek je věcí dohody mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. Nelze to stanovit v pracovním řádu ani sjednat v kolektivní smlouvě. Vyplývá to z § 4a odst. 2 zákoníku práce, kde je mimo jiné uvedeno, že k úpravě povinností zaměstnance smí dojít jen smlouvou mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem.

V kolektivní smlouvě to nelze sjednat také z toho důvodu, protože v § 23 odst. 1 zákoníku práce je uvedeno, že k ujednáním kolektivní smlouvy, která zaměstnancům ukládají povinnosti nebo zkracují jejich práva, se nepřihlíží.

                                                                          

Do systému vložil:
JUDr. ZRUTSKÝ Jaromír
Témata
pravo
Další články
Titulek
Výplata mzdy
Vznik nároku na starobní důchod od roku narození 1936 až do roku 1971
Nájem bytu v době koronaviru
Nájem nebytových prostor v době koronaviru
Cenové moratorium na nájemné z bytu
Práce z domova (home office) a stravenka
Doba řízení vozidla svozu odpadů
Daňové odpočty za dárcovství krve
Zkušební doba
Výpověď
Přestávky v práci
Lékařské prohlídky
Valorizace náhrad při pracovních úrazech
Cestovní náhrady v roce 2020
Nejvýhodnější hodnota stravenek pro rok 2020