Statistické zjišťování a odborové organizace
10.04.2020 | Zpravodajství OS | Pro členy svazu | Přečteno: 695x

V poslední době se na nás obrátilo několik našich základních organizací s dotazem na vyplnění výkazu pro Český statistický úřad.

Český statistický úřad oslovil některé naše základní organizace s požadavkem na vyplnění výkazu NI 1-01 (a). Jedná se o Roční výkaz neziskových institucí, bytových družstev a vybraných institucí za kalendářní rok 2019.

Snažili jsme si s Českým statistickým úřadadem vysvětlit, že naše základní organizace nejsou neziskové organizace ani bytová družstva či honební spolky atd., na které je tento výkaz primárně cílen, abychom zamezili další administrativní zátěži na naše základní organizace. 

Ze strany Českého statistického úřadu nám bylo sděleno, že v letošním roce jsou do statistického zjišťování zahrnuty i odborové organizace, byť nemají zaměstnance, nevyužívají služeb dobrovolníků a účtují v jednoduchém účetnicví, i když je výkaz obecně postaven pro vykazování údajů z účetnictví podvojného. 

Odborové organizace zahrnuté do statistického zjišťování byly vybrány namátkově dle IČ a ze strany Českého statistického úřadu jsme obdrželi informaci, že by se našim základním organizacím mělo v průběhu několika dalších let statistické zjišťování vyhnout. Dále jsme byli upozorněni na povinnost našich oslovených základních organizací poskytnout požadované údaje. Tato povinnost vyplývá ze zákona č. 89/1995 Sb., o státní statistické službě, ve znění pozdějších předpisů a při nesplnění této povinnosti hrozí sankce až do výše 100 000 Kč. 

Chtěli bychom vás tímto článkem pouze upozornit na zasílání těchto výkazů od Českého statistického úřadu.

Pokud jste tento výkaz obdrželi a nevíte si s jeho vyplněním rady, tak se na nás neváhejte obrátit, výkaz z vámi zaslaných údajů vyplníme a připravíme ho tak, aby ho vaše základní organizace mohla jen odeslat. 

Pokud jste tento výkaz od Českého statistického úřadu neobdrželi, tak se vaší základní organizace tato povinnost netýká a tento článek je pro vás skutečně pouze informační.

V příloze tohoto článku si daný výkaz můžete prohlédnout.

Do systému vložil:
Bc. KOUDELKOVÁ Jana
Přílohy k článku [ke stažení]
PřílohaZařazeno
Výkaz NI 1-01Formuláře
Témata
ekonomicka-poradnaekonomika
Další články
Titulek
Je povinností zaměstnance podrobit se testu na COVID-19 nebo očkování proti COVID-19?
Stravenky vs. stravovací paušál
Plán akcí na rok 2021
Koronavirus a podpora ze strany státu – stav ke dni 3. 11. 2020
Režim A programu Antivirus prodloužen do konce roku. MPSV přichází s vylepšením, které ohroženým zaměstnancům a firmám ještě více pomůže
Jak na ošetřovné z důvodu uzavření škol od 14. 10. 2020 – stav k 13. 10. 2020
Podzimní nabídka hotelu Olšanka pro členy odborů
Zákoník práce po novele – část VI. – pracovní volno související s akcí pro děti a mládež
Koronavirus a podpora ze strany státu – stav ke dni 10. 8. 2020
Zákoník práce po novele – část III – sdílené pracovní místo
Zákoník práce po novele – část II.
Zákoník práce po novele - část I
Novela zákoníku práce – přehled hlavních změn
Koronavirus a podpora ze strany státu – stav ke dni 9. 7. 2020
Koronavirus a podpora ze strany státu – stav ke dni 2. 6. 2020