Zpravodaj
Novinky EPSU z kolektivního vyjednávání – 19/2024 – říjen
04.11.2024 | Zpravodajství OS | Články | Přečteno: 208x

Francie: Odbory vyzývají k celostátní stávce na obranu zdravotnictví
Irsko: Zdravotnické odbory zintenzivňují protesty kvůli platům a personálnímu obsazení
Velká Británie: Stávka externích pracovníků na různých ministerstvech
Řecko: Stávky kvůli životním nákladům a škrtům ve veřejném zdravotnictví
Německo: Berlínský soud zastavil stávku zaměstnanců denní péče o děti
Švédsko: Seko a St rozšiřují solidární akce proti Tesle
Norsko: Odborová organizace zdravotních sester dosáhla dohody v soukromém sektoru
Velká Británie: Hasiči požadují opatření k obnově hasičského sboru
Švýcarsko: Odbory se v referendu shromáždily proti reformě zdravotnictví
Slovinsko: Posílení ochrany zástupců zaměstnanců
Evropa: Lhůta pro implementaci směrnice o přiměřené minimální mzdě
Bulharsko: Kolektivní smlouva pro komunální pracovníky v Blagoevgradu

Francie – Odbory vyzývají k celostátní stávce na obranu zdravotnictví

Francouzské odbory CGT, FO, SUD a UNSA organizují na 29. října 2024 celostátní stávku na protest proti nedostatečnému financování zdravotnictví a sociálních služeb ze strany vlády. Tato akce přichází v době, kdy francouzská vláda oznámila plány na snížení výdajů o 40 miliard eur, včetně výrazného snížení financování zdravotnictví.

Odbory tvrdí, že tato úsporná opatření prohloubí krizi v již tak napjatém systému zdravotní péče, kde se nemocnice kvůli nedostatku personálu a omezeným zdrojům potýkají s problémy při poskytování odpovídající péče. Odbory varují, že s dalšími škrty budou pacienti čelit delším zpožděním a zdravotníci budou muset překonat své limity.

Odbory proto požadují výrazné navýšení finančních prostředků na zdravotní péči a požadují, aby byl národní cíl výdajů na zdravotní pojištění (ONDAM) zvýšen nejméně o 6 % až 10 %. Chtějí také ukončit systém stanovování cen za činnost, který podle nich zhoršuje finanční tlak na nemocnice.

Kromě toho odbory prosazují urychlený nábor zdravotnických pracovníků, zlepšení pracovních podmínek a znovuotevření nemocničních lůžek, aby byla uspokojena rostoucí poptávka. Tato opatření jsou podle nich nezbytná, aby se zabránilo prohloubení krize ve zdravotnictví. Cílem stávky je vyvinout tlak na vládu při projednávání rozpočtu, přičemž odbory varují, že bez přijetí opatření by zdravotnický systém mohl zkolabovat.

Irsko – Zdravotnické odbory zintenzivňují protesty kvůli platům a personálu

Zdravotnické odbory v Irsku zintenzivňují své protesty proti platovým a personálním strategiím Úřadu pro zdravotní služby (HSE). SIPTU, FORSA a INMO vyzvaly k rozsáhlým protestům a zdůraznily naléhavou potřebu lepších platů a zvýšení počtu zaměstnanců v celém zdravotnictví. Nedávný průzkum provedený jedním z odborových svazů ukázal, že 88 % pracovníků hlásí na svých odděleních volná místa, což podtrhuje závažnost personální krize.

Odbory zdůrazňují nepříznivý dopad na zdravotnické služby v důsledku nedostatku pracovníků, který podle nich ohrožuje péči o pacienty. Vyzývají vládu k okamžitému zásahu a k řešení problémů s platy a personálem, které trvají již několik let.

Na různých místech již proběhly protesty organizované odbory a odboroví předáci signalizují, že pokud vláda a HSE nezahájí smysluplná jednání o řešení těchto problémů, budou následovat další akce. Odbory daly jasně najevo, že jejich cílem nejsou jen lepší mzdy, ale také řádně zajištěný systém zdravotní péče, který bude schopen uspokojit potřeby pacientů i zaměstnanců.

Velká Británie – Stávka externích pracovníků v různých vládních resortech

Členové odborového svazu PCS pracující pro outsourcingové společnosti G4S a ISS v klíčových vládních resortech vystupňují svůj spor o mzdy, podmínky a odměny 14denní stávkou, která je naplánována od 28. října do 10. listopadu. Stávku podpořilo 100 % pracovníků G4S a 97 % pracovníků ISS.

Hlavním problémem je, že společnosti nenabídly zvýšení mezd nad rámec smluvní mzdy London Living Wage. Pracovníci, kteří jsou zaměstnáni jako bezpečnostní pracovníci, recepční, uklízeči a vrátní na ministerstvech, jako je Úřad vlády, Ministerstvo pro podnikání a obchod (DBT) a Ministerstvo pro vědu, inovace a technologie (DSIT), požadují také zlepšení roční dovolené a zavedení podnikových nemocenských dávek, které v současné době mnozí z nich nemají.

Ačkoli se PCS zaměřuje na mzdy a pracovní podmínky, prosazuje také insourcing těchto pozic. Odborový svaz tvrdí, že návrat těchto pracovníků pod přímé smlouvy o poskytování veřejných služeb by přinesl nejvýznamnější zlepšení jejich podmínek. Vyzývají vládu, zejména resorty jako DSIT, DBT a Úřad vlády, aby zasáhly a situaci řešily.

Tato stávka přichází v návaznosti na to, že vláda předložila návrh zákona o zaměstnaneckých právech, který navrhuje širší zlepšení pro pracovníky. Členové PCS jsou však i nadále odhodláni usilovat o okamžité zvýšení mezd a o dlouhodobý cíl insourcingu, který podle jejich názoru ukončí cyklus nízkých mezd a špatných podmínek, jimž čelí externí pracovníci na těchto pozicích ve veřejných službách.

Řecko – Stávky kvůli životním nákladům a škrtům ve veřejném zdravotnictví

Dne 17. října 2024 se zdravotničtí pracovníci v celém Řecku zúčastní celostátní stávky, kterou organizují ADEDY, Federace sdružení nemocničních lékařů Řecka (OENGE) a Panhelénská federace pracovníků veřejných nemocnic (POEDIN). Tyto odbory požadují zvýšení mezd, hromadný nábor stálého zdravotnického personálu a značné veřejné investice na zlepšení zdravotnického systému, který je podle nich již příliš dlouho podfinancován.

Tato stávka je nejen reakcí na rostoucí životní náklady, ale také na vážný nedostatek personálu a rostoucí obavy z privatizace veřejného zdravotnictví. Mezi hlavní požadavky odborů patří přijetí stálých pracovníků, zvýšení platů, legalizace smluvních pracovníků, zařazení zdravotnických pracovníků do klasifikace BAE (klasifikace rizik z povolání) a rozhodný postoj proti privatizaci veřejného zdravotnictví, která podle nich dále poškodí zaměstnance i pacienty.

Výkonný výbor ADEDY navíc vyhlásil na 20. listopadu 24hodinovou generální stávku ve veřejném i soukromém sektoru. Cílem této stávky je čelit hospodářské politice vlády, která podle odborů nadále uvrhuje zaměstnance do chudoby.

Německo – Berlínský soud zastavil stávku zaměstnanců denních jeslí

Státní pracovní soud v Berlíně zakázal stávku pracovníků denních jeslí, kteří jsou zapojeni do dlouhodobého sporu o pracovní podmínky a kvalitu vzdělávání ve školkách. Pracovníci od roku 2022 požadují uzavření kolektivní smlouvy, která by řešila nedostatek zaměstnanců a zlepšila kvalitu péče. Nadměrná pracovní zátěž má za následek vyhoření a vyšší absenci, což má následně dopad na děti v těchto centrech. Pracovníci požadují více personálu, který by zmírnil tlak a zajistil lepší podporu vzdělávání.

V reakci na rostoucí nespokojenost se 91,7 % pracovníků denních center vyslovilo pro časově neomezenou stávku, která měla začít 30. září 2024. Berlínský zemský pracovní soud však 11. října 2024 rozhodl, že další stávka je zakázána, což je považováno za zásadní odklon od předchozí judikatury v Berlíně i v celé zemi. Toto rozhodnutí zastavilo stávkové akce na neurčito.

Odborový svaz ver.di, který zaměstnance zastupuje, rozhodnutí soudu přezkoumává a zvažuje další právní možnosti. Navzdory zákazu stávek je odborový svaz ver.di odhodlán nadále usilovat o smysluplné jednání s berlínským senátem. Tvrdí, že krizi ve školkách nelze vyřešit, aniž by se vyřešily zásadní otázky nedostatku zaměstnanců a pracovních podmínek.

Další kroky ver.di se budou odvíjet od formálního zdůvodnění rozhodnutí soudu, ale odbory jsou i nadále odhodlány zajistit splnění požadavků zaměstnanců a zlepšení systému denní péče o děti i zaměstnance.

Švédsko – Seko a ST rozšiřují solidární akce proti Tesle

Švédské odbory SEKO a ST rozšířily své solidární akce na podporu společnosti IF Metall, která vede boj proti odmítnutí společnosti Tesla podepsat kolektivní smlouvy. SEKO a ST zintenzivnily svou blokádu a nyní zastavily distribuci pošty do a z Tesly, čímž posílily tlak na společnost, aby respektovala požadavky IF Metall na zlepšení pracovních podmínek, spravedlivé mzdy a jistotu zaměstnání pro kovodělníky.

Tyto sympatizující akce připojují SEKO a ST k pokračujícímu úsilí IF Metall o uvedení společnosti Tesla do souladu se švédskými pracovními normami. Blokáda odborů se opírá o širokou podporu napříč odvětvími, což dokazuje důležitost práv na kolektivní vyjednávání. Švédský soud nedávno rozhodl, že akce odborů proti společnosti Tesla jsou zákonné a oprávněné. Toto rozhodnutí posílilo pozici odborů a potvrdilo jejich právo být solidární s IF Metall.

Norsko – Odborová organizace zdravotních sester dosáhla dohody v soukromém sektoru

Norské odbory zdravotních sester (NSF) úspěšně vyjednaly dohodu s NHO Geneo, která zastupuje soukromé zdravotnické a pečovatelské společnosti, a zabránily tak stávce. Dohoda zahrnuje zlepšení minimálních mzdových sazeb pro zdravotní sestry a odborné sestry s delší praxí a nabízí výrazné zvýšení. Pracovníci rovněž obdrží všeobecný příplatek ke mzdě v souladu s dohodami v první linii ve veřejném sektoru.

NSF zdůraznila, že je důležité zajistit, aby sestry v soukromém sektoru neměly horší podmínky než jejich kolegové v obcích a zdravotnických zařízeních. Dohoda se týká pracovníků v různých zařízeních péče, včetně pečovatelských domů, domácí péče a rehabilitačních společností.

Kromě toho dohoda zajistila nárok na dovolenou u rodičovských příspěvků až po dobu 12 měsíců, což je pro odbory klíčové vítězství, zejména pokud jde o prosazování rovnosti žen a mužů. Bude zřízen výbor, který přezkoumá předpisy týkající se nemocenských dávek, a mnoho podniků již nyní zaručuje plnou mzdu a nárok na dovolenou během nemoci a rodičovské dovolené.

Dohoda, která platí zpětně od 1. května, se týká téměř 650 členů NSF. Do 16. prosince jsou naplánována také místní jednání v jednotlivých podnicích, která umožní dosáhnout ještě lepších ustanovení, než je zastřešující dohoda.

Velká Británie – Hasiči požadují opatření k obnově hasičského sboru

Přibližně tisíc hasičů se sešlo v centru Londýna, aby požadovali okamžité kroky vlády k obnově hasičské a záchranné služby. Na shromáždění, které uspořádala Unie hasičů (FBU), se sešli hasiči z celého Spojeného království.

FBU upozornila na krizi, které hasičská služba čelí po 14 letech úsporných opatření. Během této doby došlo v tomto odvětví ke snížení počtu zaměstnanců o 20 %, zatímco finanční prostředky centrální vlády byly sníženy o 30 %. V důsledku toho se zhoršila doba zásahu a nedostatek národních standardů způsobil nerovnoměrné pokrytí požárů v celé zemi.

Odborový svaz požaduje naléhavé investice do obnovení odolné a efektivní hasičské služby s národními standardy, které by zajistily jednotnost posádek, doby zásahu, vybavení a výcviku. Tato opatření jsou podle nich zásadní pro řešení problémů veřejné bezpečnosti a přizpůsobení se budoucím výzvám, jako je změna klimatu.

Kromě toho FBU požaduje plnou implementaci Nové dohody pro pracující, která zahrnuje zrušení restriktivních protiodborových zákonů.

Po skončení shromáždění se stovky hasičů vydaly na pochod do Westminsteru, kde lobbovali u poslanců a naléhali na novou vládu, aby splnila své sliby týkající se lepších pracovních podmínek a plně financované hasičské služby.

Švýcarsko – Odbory se v referendu shromáždily proti reformě zdravotnictví

Švýcarské odbory, včetně odborového svazu veřejných služeb VPOD, mobilizují k referendu, které se uskuteční 24. listopadu, a to v návaznosti na úspěšnou podpisovou kampaň, jejímž cílem bylo na začátku tohoto roku zrušit reformu zdravotnictví EFAS. Přestože byla reforma EFAS odhlasována v národním shromáždění, čelila silnému odporu kvůli svému potenciálu zvýšit odvody na zdravotní pojištění a ohrozit kvalitu péče.

EFAS zavádí centralizovaný systém financování lůžkové i ambulantní péče v celém Švýcarsku. Ačkoli je reforma propagována jako způsob, jak zefektivnit náklady, odbory tvrdí, že v konečném důsledku přenese větší finanční zátěž na veřejnost. Vzhledem k tomu, že 13 miliard švýcarských franků z kantonálních daní bude převedeno na soukromé pojišťovny, sníží se demokratický dohled nad financováním zdravotní péče. To vyvolává obavy, že soukromé pojišťovny budou upřednostňovat zisky před potřebami veřejného zdravotnictví, což by mohlo vést ke snížení kvality péče o osoby bez drahého připojištění.

Další velkou obavou jsou rostoucí náklady na služby dlouhodobé péče, jako jsou domovy důchodců a domácí péče, které budou stále více přenášeny na plátce zdravotního pojištění. Stárnoucí populace již nyní tyto služby zatěžuje a systém EFAS by mohl situaci ještě zhoršit tím, že odstraní stávající ochranná opatření, která omezují příspěvky pacientů z vlastní kapsy.

Odbory rovněž varují, že reforma zvýší tlak na zdravotnické pracovníky. V odvětví, které se již nyní potýká s nedostatkem personálu a náročnými pracovními podmínkami, hrozí, že EFAS zhorší odliv pracovníků z pozic dlouhodobé péče.

Slovinsko – Posílení ochrany zástupců zaměstnanců

Změny slovinského zákona o pracovních vztazích (ZDR-1D), které byly odhlasovány 16. listopadu 2023, oficiálně vstoupily v platnost 16. listopadu 2024. Tyto změny přinášejí významné zlepšení ochrany zástupců zaměstnanců, zejména v oblasti prevence odvetného propouštění z důvodu odborové činnosti.

Ustanovení zahrnují možnost odložit propuštění zástupce zaměstnanců až o šest měsíců, dokud o něm nerozhodne prvoinstanční soud. Kromě toho byla zvýšena náhrada mzdy po dobu zákazu výkonu funkce z 50 % na 80 % základní mzdy.

Změny se rovněž zabývají dodržováním mezinárodních norem, včetně úmluvy MOP č. 135, a zajišťují zástupcům zaměstnanců odpovídající ochranu. Kromě toho právní předpisy nyní umožňují zřízení zvláštního fondu na pokrytí náhrady mzdy po dobu propuštění, pokud soud shledá propuštění nezákonným.

Odborové organizace, včetně Zveza svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS), se aktivně zapojily do prosazování těchto reforem. Upozorňováním na případy nespravedlivého propouštění odbory prosazovaly silnější právní ochranu. Tyto změny poskytují zástupcům zaměstnanců větší jistotu, že mohou vykonávat své povinnosti bez obav z odvetných opatření.

Evropa – Lhůta pro implementaci směrnice o přiměřené minimální mzdě

S blížícím se termínem 15. listopadu 2024, který je stanoven pro směrnici EU o přiměřené minimální mzdě, se očekává, že vlády přijmou konkrétní kroky k implementaci směrnice a dokončí národní plány, zejména pokud jde o kolektivní vyjednávání. Cílem směrnice přijaté v říjnu 2022 je zajistit, aby minimální mzdy poskytovaly důstojné životní podmínky, a vyzývá k posílení kolektivního vyjednávání, zejména v zemích, kde jsou dohody uzavřeny s méně než 80 % pracovníků.

EPSU aktivně podporuje odbory prostřednictvím svého výzkumného projektu CEECAW, který se zaměřuje na zlepšení kolektivního vyjednávání v odvětvích veřejné správy, péče a odpadů ve střední a východní Evropě. Zprávy o těchto odvětvích budou zveřejněny v listopadu, přičemž předběžné závěry jsou již k dispozici. Kromě toho budou s odbory v regionu uspořádány stimulační semináře, které jim pomohou vypracovat strategie pro zvýšení pokrytí kolektivním vyjednáváním a splnění cíle směrnice ve výši 80 %.

Další zpráva, kterou EPSU zveřejnila, zdůrazňuje význam budování struktur kolektivního vyjednávání v odvětvích péče ve střední a východní Evropě. Zpráva zdůrazňuje výzvy a příležitosti pro odbory v tomto regionu a zdůrazňuje potřebu koordinovaného přístupu ke zlepšení pracovních podmínek a mzdových standardů s blížícím se termínem směrnice.

Bulharsko – Kolektivní smlouva pro komunální pracovníky v Blagoevgradu

Mezi městem Blagoevgrad a odborovými svazy KNSB a CT Podkrepa byla podepsána nová kolektivní smlouva, která zlepšuje pracovní podmínky zaměstnanců městských školek a školních zdravotnických služeb. Tato dohoda se týká zdravotních sester, kuchařek, pomocných kuchařek a pečovatelek, které pracují v jeslích a zdravotnických zařízeních v rámci škol.

Zaručuje prodloužení placené roční dovolené, přičemž zdravotní sestry dostanou 12 dní dovolené navíc a ostatní pracovníci, jako jsou kuchařky, učitelé a školníci, dostanou 6 dní dovolené navíc. Další dny dovolené jsou poskytovány také pracovníkům s dětmi mladšími 18 let. Dohoda rovněž zajišťuje příplatky za dovolenou a lepší příspěvky na pracovní oděv, čímž posiluje pracovní a sociální práva těchto pracovníků ve veřejných službách.

Do systému vložil:
VOTAVA Michal Jan
Témata
kolektivni-vyjednavanimezinarodni
Další články
Eurogas odmítá dohodu o spravedlivém přechodu
Novinky EPSU z kolektivního vyjednávání – 21/2024 – listopad
Novinky EPSU z kolektivního vyjednávání – 20/2024 – listopad
Navigátor nadnárodní restrukturalizace: Váš spolehlivý průvodce složitými změnami
Novinky EPSU z kolektivního vyjednávání – 18/2024 – říjen
Buldok pro vaše kolektivní vyjednávání
Novinky EPSU z kolektivního vyjednávání – 17/2024 – září
Pomoc s následky povodní
Novinky EPSU z kolektivního vyjednávání – 15/2024 – srpen
Sjezd EPSU v Bukurešti: 500 odborářů z celé Evropy se sešlo a zvolilo nové vedení
Odboráři se postavili proti rušení zaručených mezd
Novinky EPSU z kolektivního vyjednávání – 11/2024 – květen
Novinky EPSU z kolektivního vyjednávání – 10/2024 – květen
Jednání o spravedlivé transformaci v plynárenském sektoru ztroskotala
Důležitá zpráva: Zrušení demonstrace 21. května 2024
Nesouhlasíme s navrženými 37 opatřeními NERV
Novinky EPSU z kolektivního vyjednávání – 24/2023 – prosinec
Novinky EPSU z kolektivního vyjednávání – 23/2023 – listopad
Novinky EPSU z kolektivního vyjednávání – 22/2023 – listopad
Novinky EPSU z kolektivního vyjednávání – 21/2023 – říjen