Poradenství
Potvrzení o zaměstnání, tzv. zápočtový list
13.10.2022 | Poradenství | Od našich členů | Přečteno: 418x

Dotaz: Někde jsem se dočetla, že v zápočtovém listu se již nebude uvádět výše průměrného výdělku. Je to pravda?

Odpověď: Ano, je to pravda. Podle § 313 odst. 2 zák. práce údaje o výši průměrného výdělku a o dalších skutečnostech rozhodných pro posouzení nároku na podporu v nezaměstnanosti je zaměstnavatel povinen uvést pouze na žádost zaměstnance v odděleném potvrzení. Tento údaj (výši průměrného výdělku) tedy zaměstnavatel nesmí uvést v potvrzení o zaměstnání. Nová právní úprava má svou logiku. Především není nutné ani vhodné, aby nový zaměstnavatel musel znát výši jeho výdělku u předchozího zaměstnavatele. V některých případech to mohlo zaměstnance i poškodit, protože mu zaměstnavatel z toto důvodu stanovil nižší mzdu, než původně chtěl.

Doplňuji ještě, že pro případ vaší evidence jako uchazeče o zaměstnání na úřadu práce je třeba, aby zaměstnavatel vyplnil předepsaný formulář Potvrzení zaměstnavatele pro účely posouzení nároku na podporu v nezaměstnanosti vydané podle § 313 odst. 2 zákoníku práce při skončení pracovněprávního vztahu, který naleznete např. na webových stránkách úřadu práce. V tomto formuláři je pak údaj o výši vašeho průměrného výdělku uveden, protože slouží pro výpočet podpory v nezaměstnanosti. 

Do systému vložil:
JUDr. ZRUTSKÝ Jaromír
Témata
dotazy-clenupravo
Další články
Nejčastější dotazy k datovým schránkám
Nejčastější dotazy k datovým schránkám
Obsah kolektivní smlouvy
Nejčastější dotazy k datovým schránkám
Nejčastější dotazy k datovým schránkám
Nejčastější dotazy k datovým schránkám
Nejčastější dotazy k datovým schránkám
Mzda za práci přesčas
Dovolená
Kratší pracovní doba
Směnný provoz
Stravování
Prostoj
Požadavky pro řádný výkon práce
Odstupné
Osobní spis
Mzda za práci přesčas
Práce přesčas
Revize přenosných elektrických spotřebičů
Práce přesčas na pracovní cestě