Zpravodaj

Nenechme kulturu utichnout! Nová iniciativa reaguje na plánované změny legislativy i návrh rozpočtu pro příští rok

26.09.2023 | Zpravodajství OS | Články | Přečteno: 993x

Jednání tripartity dne 18. 9. 2023 diskutovalo podobu nového zákona o veřejných kulturních institucích a návrh rozpočtu na příští rok. Z pohledu odborových a profesních svazů ohrožují předložené záměry vlády další fungování kulturních institucí a také způsobují prudký pokles reálné mzdy. Již nyní je nástupní plat vysokoškolsky vzdělaného umělce na úrovni 25 tisíc Kč.

Návrh zákona o veřejné kulturní instituci má přinést alternativní způsob financování kulturních institucí. Tuto legislativu dlouhodobě prosazují především ředitelé divadel s argumentací, že je nezbytné zavést novou právnickou osobu jako alternativu příspěvkových organizací.
„V současné situaci vnímáme dva problémy. Zaprvé se příprava zákona dělala bez účasti zástupců odborových a profesních organizací a pouze za participace vybrané skupiny ředitelů divadel a symfonických orchestrů. Zadruhé vývoj a dnešní jednání tripartity potvrdily, že nejen odbory, ale i zástupci zaměstnavatelů z řad paměťových a sbírkových institucí sdílejí podobné obavy a v rámci připomínkového řízení vyslovily velmi vážné výhrady i další resorty, například MPSV ČR a MF ČR,“ vysvětluje Jiří Dokoupil, prezident Unie orchestrálních hudebníků ČR. „Přes vypořádání některých připomínek zůstává návrh zákona rizikový z důvodu úpadku nebo insolvence organizace. Nový návrh tak nepřinese vyšší stabilitu organizacím, kterou deklaroval,“ doplňuje Dokoupil.
„Roky voláme po tom, aby všechny vlády, které slibovaly 1 % na českou kulturu, dodržely svůj slib. Současná vláda se ani přes svůj závazek v programovém prohlášení nechystá k tomuto slibu přiblížit ani v příštím roce. Dle návrhu dojde naopak k prudkému snížení. Pro srovnání: za minulé vlády byl v roce 2021 poměr výdajů státního rozpočtu na kulturu 0,75 % bez církevních restitucí. V roce 2024 by se podle aktuálního návrhu mělo jednat o poměr jen 0,64 %. Proto dnes ohlašujeme vznik iniciativy Nenechme kulturu utichnout,“ říká Dokoupil.
Snižování rozpočtů se má v nadcházejícím roce týkat státních i regionálních institucí. „Přestože se reálné dopady budou v případě jednotlivých institucí lišit, už teď vidíme, že nás čeká významné omezování fungování kulturních institucí, jejich slučování, není vyloučen ani jejich zánik. To znamená méně pracovních míst i méně kultury pro všechny. Stát se zde dále zbavuje odpovědnosti za páteřní síť tradičních kulturních institucí, kterou už nyní drží nad vodou především města, částečně kraje,“ pokračuje prezident Unie OH ČR.
Extrémní podfinancování se podle něj týká nejen samotných institucí, ale také jejich zaměstnanců, a to jak řadových, tak odborných, z nichž většinu tvoří špičkoví, vysokoškolsky vzdělaní umělci. Z materiálů dat MF ČR je vidět, že zaměstnanci kulturní sféry jsou nejhůře odměňovanými zaměstnanci ve veřejném sektoru vůbec. Jejich průměrná odměna byla v minulém roce o téměř 17 % nižší než u ostatních oborů státní a veřejné správy.
„To vše jsou pro nás důvody, proč nyní musíme apelovat na veřejnost a požádat o její podporu pro iniciativu Nenechme kulturu utichnout. Bez ní totiž český kulturní odkaz dost možná neubráníme. Vyzýváme proto všechny, aby se zapojili – ať už tím, že začnou sledovat naše další kroky, přečtou si o stavu kultury více informací, nebo třeba napíší svým voleným zástupcům. My jim za to předem děkujeme a slibujeme, že v boji za českou kulturu nepolevíme,“ uzavírá Dokoupil.

https://www.nenechmekulturuutichnout.cz/

Kontakty pro média:

Andrea Řezníčková
PR manažerka
andrea.reznickova@adison.cz
+420 735 749 736
Jiří Dokoupil
Prezident Unie OH ČR
a lídr iniciativy Nenechme kulturu utichnout
unieohcr@gmail.com
+420 737 381 547

Do systému vložil:
VOTAVA Michal Jan
Přílohy k článku [ke stažení]
PřílohaZařazeno
Nenechme kulturu utichnoutOstatní dokumenty
Témata
ČMKOS
Další články
Sjezd EPSU v Bukurešti: 500 odborářů z celé Evropy se sešlo a zvolilo nové vedení
Odboráři se postavili proti rušení zaručených mezd
Novinky EPSU z kolektivního vyjednávání – 11/2024 – květen
Novinky EPSU z kolektivního vyjednávání – 10/2024 – květen
Jednání o spravedlivé transformaci v plynárenském sektoru ztroskotala
Důležitá zpráva: Zrušení demonstrace 21. května 2024
Nesouhlasíme s navrženými 37 opatřeními NERV
Novinky EPSU z kolektivního vyjednávání – 24/2023 – prosinec
Novinky EPSU z kolektivního vyjednávání – 23/2023 – listopad
Novinky EPSU z kolektivního vyjednávání – 22/2023 – listopad
Novinky EPSU z kolektivního vyjednávání – 21/2023 – říjen
Novinky EPSU z kolektivního vyjednávání – 20/2023 – říjen
Novinky EPSU z kolektivního vyjednávání – 19/2023 – září
Novinky EPSU z kolektivního vyjednávání – 18/2023 – září
Novinky EPSU z kolektivního vyjednávání – 17/2023 – srpen
Novinky EPSU z kolektivního vyjednávání – 16/2023 – srpen
Novinky EPSU z kolektivního vyjednávání – 15/2023 – červenec
Novinky EPSU z kolektivního vyjednávání – 14/2023 – červenec
Novinky EPSU z kolektivního vyjednávání – 13/2023 – červen
Novinky EPSU z kolektivního vyjednávání – 12/2023 – červen